Слово фальц має німецьке походження і означає шов, за допомогою якого на покрівлі скріплюються між собою листи гладкого металу для створення суцільного металевого покриття. Розрізняють простий або подвійний вертикальний (стоячий) фальц і простий або подвійний горизонтальний (лежачий) фальц. Процес створення шва з металу називається фальцюванням.
Рис.1. Види фальцю
На скатних покрівлях найбільш поширеним є подвійний вертикальний фальц як найнадійніший.
Фальцева покрівля – це покрівельне покриття з листів або рулонів металу (міді, алюмінію, титан-цинку, сталі з цинковим і полімерним покриттям), в якому з’єднання картин металу виконано за допомогою фальцювання. Картина в даному випадку – це фрагмент плаского листа завдовжки, як правило, не більше 10 метрів, у якого краї підготовлені для фальцювання.
Фото 1. Картини металу, підготовлені до фальцювання. 2. Вертикальний фальц
Фото. 2. Кріплення фальцю до основи за допомогою клямера
До безперечних переваг фальцевої покрівлі належать:
– Традиційний класичний вид металевої покрівлі;
– Висока надійність і герметичність стику;
– Можливість виготовлення з металу з покриттям в різних покриттях та колірних рішеннях з терміном служби від 25 до 50 років, а також з ще більш стійких до корозії міді, алюмінію, титан-цинку;
Недоліки класичного фальцю:
– Висока вимогливість до якості обрешітки: вона повинна бути ідеально рівною, краще суцільна обрешітка або OSB-плита в як основа для фальцевої покрівлі;
– Високі вимоги до досвіду будівельників: якщо укладку металочерепиці, наприклад, можна зробити своїми руками, маючи необхідні інструменти і користуючись інструкцією, для монтажу фальцевої покрівлі обов’язкова наявність серйозного досвіду бляшаних робіт;
– Висока трудомісткість робіт: виробництво картин для класичної фальцевої покрівлі в силу проблем з їхньою упаковкою та перевезенням краще здійснювати безпосередньо на об’єкті; фальцювання також є трудомістким процесом;
– Через жорстке кріплення класичного фальця до основи покрівлі та термічного розширення металу при підвищенні температури, яка на покрівлі може досягати 80-90 градусів, покриття з класичного фальця ніколи не буде виглядати ідеально рівним (див. фото нижче)
Фото 3. Хвилястість класичної фальцевої покрівлі. Наслідки термічного розширення металу
Багато недоліків класичного фальця були усунені при створенні нового сучасного покрівельного матеріалу – самозатискних покрівельних панелей Ретролайн (RetroLine ТМ).
Покрівельні панелі Ретролайн – це фальцева покрівля з замком, який затискається шляхом простого натискання на замкову частину зверху і тому не вимагає спеціальних інструментів для фальцювання стику панелей. Завдяки цьому на простих скатних покрівлях зібрати покрівельні панелі Ретролайн зможе будь-який нормальний покрівельник. При цьому на складних дахах або покрівлях з довгими скатами без досвідченого бляхаря все одно не обійтися і монтаж складної покрівлі обійдеться значно дорожче із покрівельної панелі, ніж з металочерепиці або тим більше з профнастилу.
Завдяки спеціальним овальним отворам у вигляді квасольки по краю покрівельної панелі (див. Фото 6) за умови правильного монтажу на покрівлі з панелей Ретролайн термічне розширення металу не залишає хвилі.
Фото 4. Отвори у вигляді квасольки по краю покрівельної панелі
Інформацію про покрівельні панелі Ретролайн Ви можете знайти в таких статтях: